پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

امیر مؤمنان امام علی (علیه السلام):
ای کمیل بن زیاد!
مردم سه دسته اند، دانشمند الهى، آموزنده اى بر راه رستگارى و پشه هاى دست خوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که به دنبال هر سر و صدایى مى روند و با وزش هر بادى حرکت مى کنند؛ نه از روشنایى دانش نور گرفتند و نه به پناهگاه استوارى پناه یافته اند.
اى کمیل: دانش بهتر از مال است زیرا علم، نگهبان تو است و مال را تو باید نگهبان باشى مال با بخشش کاستى پذیرد اما علم با بخشش فزونى گیرد و مقام و شخصیتى که با مال به دست آمده با نابودى مال، نابود مى گردد. اى کمیل بن زیاد شناخت علم راستین (علم الهى) آیینى است که با آن پاداش داده مى شود و انسان در دوران زندگى با آن خدا را اطاعت مى کند و پس از مرگ، نام نیکو به یادگار گذارد. دانش فرمانروا و مال فرمانبر است.
اى کمیل ثروت اندوزان بى تقوا مرده گرچه به ظاهر زنده اند، اما دانشمندان تا دنیا برقرار است زنده اند، بدن هایشان گرچه در زمین پنهان اما یاد آنان در دل ها همیشه زنده است.
کلمات قصار نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷

فرود پرندگان بر روی شاخه های درخت شاید یکی از ساده ترین مانورهای پرواز به نظر برسد؛ اما در واقع فرود به صورت نقطه ای شامل پارامتر های زیادی نظیر کنترل سرعت، ضربه و دقت بالا است که تا کنون در هیچ ربات پرنده (کوادکوپتری) اجرا نشده است.

به تازگی یکی از محققان و دانشجویان فوق دکترا در EPFL سوئیس به نام Raphael Zufferey با همکاری محققانی از اسپانیا یک ربات بالدار را توسعه داده اند که با استفاده از مکانیزم پنجه ‌مانند می تواند به طور دقیق بر روی یک میله افقی فرود بیاید.

این محقق آزمایشگاه سیستم‌ های هوشمند می افزاید: «فرود آمدن ربات بر روی سکو بدون هیچ دستور خارجی می‌ تواند راه کارآمدتری برای بسیاری از وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپادها) باشد که عمر باتری محدودی دارند؛ چرا که شارژ مجدد با استفاده از انرژی خورشیدی در مأموریت‌های دور برد را ایده‌ آل می‌کند».

گزارش تحقیقات این پژوهشگران که منتج به ساخت این پرنده 700 گرمی شده اخیرا در مجله Nature  Communications به چاپ رسیده است.

کد خبر: 030

تاریخ انتشار:   4 دی 1401

دسته بندی: نوآوری

تحریریه پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

منبع خبر: EPFL news