پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

امیر مؤمنان امام علی (علیه السلام):
ای کمیل بن زیاد!
مردم سه دسته اند، دانشمند الهى، آموزنده اى بر راه رستگارى و پشه هاى دست خوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که به دنبال هر سر و صدایى مى روند و با وزش هر بادى حرکت مى کنند؛ نه از روشنایى دانش نور گرفتند و نه به پناهگاه استوارى پناه یافته اند.
اى کمیل: دانش بهتر از مال است زیرا علم، نگهبان تو است و مال را تو باید نگهبان باشى مال با بخشش کاستى پذیرد اما علم با بخشش فزونى گیرد و مقام و شخصیتى که با مال به دست آمده با نابودى مال، نابود مى گردد. اى کمیل بن زیاد شناخت علم راستین (علم الهى) آیینى است که با آن پاداش داده مى شود و انسان در دوران زندگى با آن خدا را اطاعت مى کند و پس از مرگ، نام نیکو به یادگار گذارد. دانش فرمانروا و مال فرمانبر است.
اى کمیل ثروت اندوزان بى تقوا مرده گرچه به ظاهر زنده اند، اما دانشمندان تا دنیا برقرار است زنده اند، بدن هایشان گرچه در زمین پنهان اما یاد آنان در دل ها همیشه زنده است.
کلمات قصار نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷

تیمی از محققان مؤسسه علم و تکنولوژی کره جنوبی یک غشای پیشرفته چند منظوره تصفیه آب ساخته اند که نه تنها آب آلوده را تصفیه می کند، بلکه به طور همزمان برق تولید می نماید.

با عبور آب های آلوده مانند باران، آب دریا، آب های زیرزمینی، آب رودخانه و فاضلاب از این غشاء، در جهت افقی با حرکت یون ها در لایه بالایی الکتریسیته تولید می شود، در حالی که غشای پایین به طور همزمان آب را تصفیه می کند.

محققان این پروژه ادعا می کنند که غشاء ابداعی آنها می تواند بیش از 90 درصد از آلاینده ها را با اندازه کمتر از 10 نانومتر مانند میکروپلاستیک ها و ذرات فلزات سنگین بسیار سمی مانند آرسنیک، سرب، کبالت، روی و غیره دفع کند که برای چشم قابل تشخیص نیستند.

در حال حاضر این تیم تحقیقاتی در حال کار بر روی ارتقای مدل فعلی به یک مدل بهبود یافته است که می تواند آب آشامیدنی تمیزی را فراهم کند. از آنجایی که جهان بیشتر و بیشتر به سمت فناوری های تجدید پذیر و سازگار با محیط زیست پیش می رود، این نوع ابداعات به طور بالقوه می تواند در را برای توسعه بیشتر در تصفیه آب با کمک فناوری غشایی باز کند.

نتایج این تحقیقات در ژورنال Advanced Materials به چاپ رسیده است.

کد خبر: 053

تاریخ انتشار:   13 اسفند 1401

دسته بندی: علم و نوآوری

تحریریه پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

منبع خبر: eng.kist