پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

امیر مؤمنان امام علی (علیه السلام):
ای کمیل بن زیاد!
مردم سه دسته اند، دانشمند الهى، آموزنده اى بر راه رستگارى و پشه هاى دست خوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که به دنبال هر سر و صدایى مى روند و با وزش هر بادى حرکت مى کنند؛ نه از روشنایى دانش نور گرفتند و نه به پناهگاه استوارى پناه یافته اند.
اى کمیل: دانش بهتر از مال است زیرا علم، نگهبان تو است و مال را تو باید نگهبان باشى مال با بخشش کاستى پذیرد اما علم با بخشش فزونى گیرد و مقام و شخصیتى که با مال به دست آمده با نابودى مال، نابود مى گردد. اى کمیل بن زیاد شناخت علم راستین (علم الهى) آیینى است که با آن پاداش داده مى شود و انسان در دوران زندگى با آن خدا را اطاعت مى کند و پس از مرگ، نام نیکو به یادگار گذارد. دانش فرمانروا و مال فرمانبر است.
اى کمیل ثروت اندوزان بى تقوا مرده گرچه به ظاهر زنده اند، اما دانشمندان تا دنیا برقرار است زنده اند، بدن هایشان گرچه در زمین پنهان اما یاد آنان در دل ها همیشه زنده است.
کلمات قصار نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷

کشورهای فقیر، میدان جنگ یا محل یک فاجعه مکان‌هایی است که پزشکان باید خارج از اتاق عمل استریل عمل جراحی انجام دهند.

مؤسسه ای وابسته به دانشگاه MIT اخیرا از سیستمی رو نمایی کرده است که در مواقع ضروری می تواند به عنوان یک اتاق عمل سیار، استریل و قابل حمل مورد استفاده قرار گیرد.

این سیستم که SurgiField نام دارد از حباب یکبار مصرف شفاف، ماژول کنترل هوشمند، پمپ هوا و باتری لیتیومی قابل شارژ تشکیل شده است که می توان کل سیستم را در یک کوله پشتی حمل کرد و ظرف چند دقیقه آماده نمود.

نحوه عملکرد این نوآوری به این صورت می باشد که حباب سیستم از پیش استریل شده و لبه های این حباب بعد از قرار گرفتن بر روی قسمت مورد جراحی، به بدن بیمار چسبیده و هوای درون حباب توسط فیلتر های مخصوص تصفیه می شود. هنگام عمل، جراح از طریق دو حفره تعبیه شده به داخل حباب دسترسی پیدا می کند و از حباب شفاف به سادگی به آنچه انجام می دهند نگاه می کنند. پس از جراحی نیز قسمت حباب (SurgiBubble) جدا شده و دور انداخته می شود و بقیه سیستم نیز مجددا بسته بندی شده و قابل استفاده مجدد است.

به گزارش دانشگاه MIT در ماه گذشته 50 عدد از این سیستم در اختیار اوکراین قرار داده شده است و پزشکان توانسته اند با این نوآوری جان 31 نفر را نجات دهند.

کد خبر: 071

تاریخ انتشار10 خرداد 1402

دسته بندی: نوآوری

تحریریه پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

منبع خبر: New Atlas

 

برای دریافت جدید ترین اخبار علم و فناوری کلیک کنید