پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

امیر مؤمنان امام علی (علیه السلام):
ای کمیل بن زیاد!
مردم سه دسته اند، دانشمند الهى، آموزنده اى بر راه رستگارى و پشه هاى دست خوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که به دنبال هر سر و صدایى مى روند و با وزش هر بادى حرکت مى کنند؛ نه از روشنایى دانش نور گرفتند و نه به پناهگاه استوارى پناه یافته اند.
اى کمیل: دانش بهتر از مال است زیرا علم، نگهبان تو است و مال را تو باید نگهبان باشى مال با بخشش کاستى پذیرد اما علم با بخشش فزونى گیرد و مقام و شخصیتى که با مال به دست آمده با نابودى مال، نابود مى گردد. اى کمیل بن زیاد شناخت علم راستین (علم الهى) آیینى است که با آن پاداش داده مى شود و انسان در دوران زندگى با آن خدا را اطاعت مى کند و پس از مرگ، نام نیکو به یادگار گذارد. دانش فرمانروا و مال فرمانبر است.
اى کمیل ثروت اندوزان بى تقوا مرده گرچه به ظاهر زنده اند، اما دانشمندان تا دنیا برقرار است زنده اند، بدن هایشان گرچه در زمین پنهان اما یاد آنان در دل ها همیشه زنده است.
کلمات قصار نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷

 امروزه هنر اوریگامی فراتر از مجسمه های کاغذی در دوران مدرسه است چرا که این هنر پیشرفت های قابل توجهی را در طراحی های مهندسی ایجاد کرده است. بطری های آب، صنعت بسته بندی و حتی ماهواره ها و تلسکوپ های فضایی و بسیاری دیگر تحت تأثیر این هنر، دستخوش طراحی های منحصر به فردی شده اند که قابلیت های جدیدی را برای این فناوری ها به ارمغان داشته است.

استارتاپ Sego Innovations در یوتا ایالات متحده امریکا به تازگی یک پنل خورشیدی تاشو با الهام از هنر اریگامی ابداع کرده است که می تواند به عنوان شارژر وسایل الکترونیکی در طبیعت و در مناطقی که به نور خورشید دسترسی وجود دارد، استفاده شود.

پنل خورشیدی Sego طوری طراحی شده است که به صورت یک مربع 19 سانتی‌ متری با ضخامت حدود 2.5 سانتی‌ متر در حالت بسته قرار دارد و با یک کشش ساده با دو دست به صورت یک صفحه نازک شش ضلعی باز می‌شود و حدود 0.24 متر مربع مساحت سطح باز شده آن است.

مطابق ادعای مخترعان پنل خورشیدی Sego این نوآوری، مقاوم در برابر رطوبت و فشار است و می توان آن را به وسیله پورت USB به وسایلی نظیر تبلت، تلفن همراه، ساعت هوشمند و ... متصل نمود و در صورتی آفتابی بودن هوا یک گوشی هوشمند را ظرف یک الی دو ساعت شارژ نمود.

کد خبر: 077

تاریخ انتشار1 تیر 1402

دسته بندی: نوآوری

تحریریه پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

منبع خبر: New Atlas

 

برای دریافت جدید ترین اخبار علم و فناوری کلیک کنید